Nowości książkowe na Mikołajki 2022

prezenty na mikołaja do kupienia to zazwyczaj drobiazgi, które świadczą o tym, że kogoś kochamy i o nim pamiętamy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapewniały bliskim nieco dłuższą radość, inspirację czy też bodziec to zgłębiania wiedzy w jakimś zakresie. Tak właśnie działają książki, a wśród tegorocznych nowości znajduje się sporo doskonałych pozycji, które idealnie się sprawdzą w roli prezentów.

Ciekawe wywiady ze studentami aktorstwa

“Wszyscy wiedzieli” Karoliny Korwin-Piotrowskiej to książka, która wywołała sporo szumu w polskim świecie filmu. Dziennikarka znana z bezwzględności i szczerych do bólu opinii postanowiła porozmawiać z osobami, które studiowały w Polsce na kierunkach aktorskich. W rezultacie powstała książka poruszająca bardzo ważną kwestię, a mianowicie przemoc i mobbing wśród studentów Akademii Teatralnej. Poruszające historie obecnych aktorów i aktorek dowodzą, że system nauczania w tej dziedzinie potrzebuje świeżej krwi i ludzi, którzy będą budzili szacunek, a nie strach. 

Fascynująca biografia francuskiego pisarza

“Żongler” Agaty Tuszyńskiej to biografia opowiadająca o losach jednego z najsłynniejszych pisarzy francuskich, Romaina Gary’ego. Urodził się w żydowskiej rodzinie jako Roman Kacew i był oczkiem w głowie swojej matki. To ona uważała, że jej syn będzie kiedyś znanym artystą oraz szanowanym dyplomatą i w ogóle się nie pomyliła. Romain Gary zachwycał swoją erudycją i poczuciem humoru, ale miał też swoją ciemną stronę. Uwielbiał piękne kobiety i zamieszanie wokół własnej osoby. Te pierwsze doprowadzały go do rozpaczy i wyzywania na pojedynki innych mężczyzn. Z kolei egocentryzm i przewrażliwienie na punkcie własnej sztuki sprawiły, że był pierwszą osobą, która dwa razy zdobyła prestiżową Nagrodę Goncourtów. Nie było to legalne, a pisanie powieści pod pseudonimem nastręczyło mu więcej kłopotów niż upragnionej chwały. Dzięki książce Agaty Tuszyńskiej czytelnicy mają okazję wybrać się do wielu miast europejskich, które straciły swój dawny blask i atmosferę wraz z wybuchem drugiej wojny światowej.